AKTUALNOŚCI

06.05 | Kosmos widziany z Łodzi na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi – 11 maja o godz. 12:30

Wykład przybliży główne założenia projektu „Kosmos widziany z Łodzi” realizowanego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego…

WIĘCEJ o Kosmos widziany z Łodzi na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi – 11 maja o godz. 12:30

28.03 | Zapraszamy do obejrzenia filmu o projekcie “Kosmos widziany z Łodzi” – wyjaśniamy na czym polega promieniowanie kosmiczne

WIĘCEJ o Zapraszamy do obejrzenia filmu o projekcie “Kosmos widziany z Łodzi” – wyjaśniamy na czym polega promieniowanie kosmiczne

08.03 | “Kosmos widziany z Łodzi” nabiera wiatru w żagle

WIĘCEJ o “Kosmos widziany z Łodzi” nabiera wiatru w żagle

FIZYKA JEST FAJNA, FIZYKA JEST CIEKAWA – FIZYKA JEST SUPER!

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczyna projekt pt. “Kosmos widziany z Łodzi”, w którym uczniowie z wybranych szkół średnich z woj. łódzkiego będą badać promieniowanie kosmiczne docierające do Ziemi.

PROJEKT BĘDZIE SIĘ SKŁADAŁ Z NASTĘPUJĄCYCH ETAPÓW:

Cykl wykładów dla uczestników projektu (uczniów i ich opiekunów) z następujących zagadnień:

  • podstawy fizyki promieniowania kosmicznego
  • eksperymenty kosmiczne budowane w Łodzi
  • podstawy wiedzy o detektorach

Budowa stacji pomiarowych i doświadczalna obserwacja promieniowania kosmicznego.

  • W każdej szkole biorącej udział w projekcie uczniowie wezmą udział w warsztatach, podczas których zmontują przeznaczone dla nich detektory i zmienią je w działającą stację pomiarową.
  • Następnie rozpoczną obserwację promieniowania kosmicznego, która będzie trwała około dziesięciu miesięcy. W czasie trwania pomiarów uczniowie będą regularnie analizować wyniki i dzielić się wnioskami z pozostałymi uczestnikami projektu. (cotygodniowe seminaria online).

Podsumowanie i finał projektu.

  • Podsumowaniem projektu będzie spotkanie uczestników ze wszystkich szkół, w czasie którego na podstawie wyników uzyskanych przez poszczególne zespoły wyznaczony zostanie ważny parametr promieniowania kosmicznego: nachylenie widma. Wynik zostanie porównany z aktualną wiedzą w tym zakresie, a ewentualne różnice przedyskutowane na podobieństwo projektów CERN.

Na koniec projektu uczestnicy zostaną zabrani do Planetarium przy Centrum Nauki i Techniki w Łodzi na dedykowany pokaz.

Obecnie poszukujemy chętnych do udziału w projekcie: liderów grup uczniowskich, nauczycieli opiekujących się Kołami Fizycznymi, którzy chcieliby włączyć się w realizację naszego Projektu, otrzymać zestaw pomiarowy, materiały dydaktyczne i instrukcje obsługi i którzy chcieliby w swojej szkole stworzyć we współpracy z pracownikami Uniwersytetu Łódzkiego nowoczesną pracownię fizyki współczesnej i używać jej dla dobra i rozwoju (fizycznego) uczniów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zainteresowanych prosimy o kontakt. Najlepiej mailowy na adres:
Prof. dr hab. Tadeusz Wibig:
E: t.wibig@gmail.com
E: tadeusz.wibig@uni.lodz.pl

bądź

Michał Karbowiak:
E: michal.karbowiak@fis.uni.lodz.pl
T: 661 494 938

Odpowiemy na wszystkie pytania i wyjaśnimy szczegółu udziału w projekcie!

Bardzo chętnie umówimy się na indywidualne rozmowy z osobami zainteresowanymi. Zależy nam na tym, aby dać szansę młodym i ambitnym uczniom możliwość poznania, czym jest dzisiejsza fizyka tak naprawdę. Może im się spodoba, a korzyści z tego odniesiemy wszyscy.

SPRAWDŹ GALERIĘ PROJEKTU

 

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM “SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI”

PROJEKT “KOSMOS WIDZIANY Z ŁODZI”

DOFINANSOWANIE
80 000 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ
88 888,89 zł